top of page

Всички публикации


Да сложиш себе си на първо място
Дълго време смятах, че това е грях. Не голям грях. Не от онези, за които говорят в църквите. По-тих грях. Егоизъм. Така бях научен. Израснах във време, в което хората не говореха за лични граници. Говореха за оцеляване. Ако на масата имаше месо, то не беше твое. Беше на всички. Ако получиш шоколад, колкото и специален да е той, го разчупваш и го споделяш. Ако имаш повече, даваш на този, който има по-малко. Това беше моралът. После животът продължи да преподава същия урок. В д
преди 6 днивреме за четене: 2 мин.


Скритата перла на Адриатика - Шибеник
Потопете се в магията на Шибеник – хърватския град на живите каменни лица и филмовите илюзии от Game of Thrones. Открийте тайните на катедралата "Свети Яков", разходете се из скрити средновековни градини и завършете пътешествието сред водопадите и пионерската енергия на националния парк "Крка", който впечатлява с величествени водопади.
2.06време за четене: 6 мин.


Измамното чувство за свобода
Разказ за изманото чувство на свобода в съвременния свят на свързаност.
1.06време за четене: 2 мин.


В Загреб срещнах майка си
В Загреб срещнах майка си. Странно изречение. Почти невъзможно. Защото майка ми я няма от повече от петнайсет години. А човек не среща мъртвите в градове. Среща ги в сънища, в миризми, в случайни думи от книги, в интонации на непознати. Понякога в тишината между две гари. Понякога в себе си. И все пак - срещнах я в Загреб. Не е минал ден, в който да не мисля за нея. Понякога споменът е ясен като снимка. Друг път е само усещане - сякаш някой е минал покрай мен и е разместил въ
26.05време за четене: 2 мин.


Да бъдеш изтрит
Личният ми Facebook профил беше атакуван при изключително добре подготвена хакерска атака, която успя да прескочи дори двустепенната автентификация. За кратко загубих и Instagram профила си. Успях да спася само него. За сега. Странното е, че първата ми мисъл не беше за снимките, постовете или годините история, които изчезваха пред очите ми. А за нещо друго - колко лесно днес човек може да бъде заличен от дигиталния свят. Не физически, а социално. Последните седмици си мислех
22.05време за четене: 2 мин.


Неделя е ден за обичане
Неделя започва тихо, но не е тишината на празнотата. По-скоро е онази тишина, в която предметите се договарят помежду си как да ти помогнат да се събереш. Пералнята тръгва първа. Винаги е била малко нетърпелива - като човек, който не обича да оставя вчерашното за днес. Върти спомените на бавни обороти, изплаква ги внимателно, сякаш знае, че някои петна не трябва да се търкат, а да се пускат сами. Съдомиялната я догонва. Двете работят в едно темпо, като старо семейство, което
22.03време за четене: 3 мин.


Къщата на живите цветове
Едно красиво прошепване, че нищо не е изгубено, докато има кой да смени водата във вазата. Светлината влезе в трапезарията тази сутрин не като гост, а като стопанин, който знае точно къде да спре. Плъзна се по вените на дървения шкаф, подмина стария часовник и се спря в сърцето на вазата. Там, където лалетата пиеха водата със жаждата на същества, които имат да разказват истории. Странно е, признавам. Мъж на тридесет и две години да се събуди в компанията на букет, който сам е
9.03време за четене: 2 мин.


Леденият страж на паметта: Връх Каймакчалан, който стана по-нисък
Размисли между небето и земята: Защо историята на Каймакчалан не е само за миналото, а за смисъла да останеш човек в окопа. Пътят към Каймакчалан започна не само с уверени крачки, а и с едно дълго отлагано обещание. Беше януари. Планината Нидже не ни посрещна – тя ни допусна в утробата си, където времето отдавна бе спряло да тече линейно. Знаех историята на този връх като молитва, но трябваше да стъпя в неговия лед, за да разбера, че там границата между живите и мъртвите е тъ
25.02време за четене: 5 мин.


Опитах се да те забравя
Опитах се да те забравя - като се забравя дъжд в сухото на август. Но ти идваш. Не те викам. Не оставям прозорец отворен. А нощем стъпките ти тихо преминават през съня ми. Виждам те - сякаш светлина по стената. Усещам те - като топлина, останала в дланите. Чувам нашата песен. Не една - а всички онези мелодии, които шепнеха за нас, когато любовта ни беше дом. Целувам устните ти - само с мисъл. Докосвам те - само с въздуха между нас. И пак изгарям в прегръдка, която не съществу
25.02време за четене: 1 мин.
bottom of page